Városlista
2025. április 29, kedd - Péter

Hírek

2016. Április 01. 07:40, péntek | Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti:

Washingtoni atomcsúcs - Az Egyesült Államok és Kína összefog az észak-koreai atomkísérletek ellen

Washingtoni atomcsúcs - Az Egyesült Államok és Kína összefog az észak-koreai atomkísérletek ellen

Az Egyesült Államok és Kína együttműködik annak érdekében, hogy Észak-Korea ne hajtson végre több atomkísérletet

- ebben állapodott meg az amerikai és a kínai elnök csütörtökön a nukleáris biztonságról szóló washingtoni nemzetközi konferencián, kétoldalú tárgyalás keretében.
Észak-Korea provokációit ugyanis egyre nagyobb aggodalommal figyelik Washingtonban. A kommunista állam januárban hidrogénbomba-kísérletet hajtott végre, majd azóta több kísérleti rakétát bocsátott fel.

Barack Obama és Hszi Csin-ping a Fehér Házban találkozott egymással, és már a megbeszélések kezdetekor közös közleményt adtak ki, amelyben tudatták, hogy nemsokára mindkét ország aláírja a párizsi klímavédelmi egyezményt.

A megbeszélés után Obama úgy nyilatkozott, hogy Kína és az Egyesült Államok is atomfegyvermentes Koreai-félszigetet szeretne, ennek érdekében cseréltek véleményt arról, hogy miként lehetne eltántorítani Phenjant a további kísérletektől, amelyek Washington megítélése szerint növelik a térségben a feszültséget. Az amerikai elnök pár órával korábban a japán és a dél-koreai vezetőkkel tárgyalt ugyanerről a témáról.

Bár az amerikai-kínai csúcstalálkozóról kevés konkrétum szivárgott ki, elemzők nagyon fontosnak ítélik meg már a találkozó létrejöttét is. Washington számára Kína egyre nagyobb jelentőséggel bír; részben az amerikai-kínai gazdasági kapcsolatok miatt, részben pedig a Dél-kínai-tengeren - a pekingi területi követelések miatt - kialakuló feszültség okán. Mérsékelten feszült ugyanakkor a viszony Washington és Peking között a kibernetikai biztonság és az emberi jogok kínai helyzete miatt. Amerikai sajtójelentések a hivatalos kínai hírügynökséget idézik, amely szerint a kínai államfő nagyon határozottan képviselte a Dél-kínai-tenger vitatott területei fölötti kínai szuverenitás vitathatatlanságát, és reményét fejezte ki, hogy nézeteltéréseiket békésen rendezik. "Peking tiszteletben tartja és óvja más országok nemzetközi jogban rögzített hajózási és légiforgalmi szabadságát, de a hajózás szabadságának ürügyén nem fogad el amerikai akciókat a térségben" - mondta a kétoldalú találkozón Hszi Csin-ping.

Az Obama-Hszi találkozó után a kínai külügyminiszter-helyettes "pozitív, konstruktív és gyümölcsöző" tárgyalásnak minősítette a két elnök megbeszéléseit.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 29. 07:33, kedd | Külföld

Szentszéki szóvivő: május 7-én kezdődik a pápaválasztó konklávé

A pápaválasztó konklávé május 7-én kezdődik - jelentette be Matteo Bruni szentszéki szóvivő.

2025. Április 29. 07:26, kedd | Külföld

Robert Fico: az EU megszűnéséhez vezetne a tagállamok vétójogának megszüntetése

Az európai uniós tagállamok vétójogának megszüntetése az EU megszűnéséhez vezető lépés lenne

2025. Április 28. 07:53, hétfő | Külföld

Marco Rubio: a béke közelebb van, mint korábban bármikor

Az ukrajnai béke közelebb van, mint korábban bármikor, de még nem érkezett el - hangoztatta Marco Rubio amerikai külügyminiszter vasárnap.

2025. Április 28. 07:49, hétfő | Külföld

Szergej Lavrov: Oroszország készen áll a megállapodásra a háború lezárásáról, de bizonyos elemek \"finomhangolásra\" szorulnak

Oroszország készen áll a megállapodásra az ukrajnai háború lezárásáról, de a megállapodás bizonyos elemei \"finomhangolásra\" szorulnak